כתבה ב: "גל גפן – ראשל"צ" גיליון 1757 18.11.04

 

מוזיאון ראשון לציון מציג דגם של המושבה מתחילת דרכה.

 

בימים אלו נחנך במוזיאון ראשון לציון, דגם מיניאטורי של כיכר המייסדים המציג את מכלול המבנים, הטופוגרפיה והתכנון האורבני של מרכז המושבה בראשית המאה העשרים.

 

מאת: מי ליאור.

 

המודל אשר מכיל 18 מבנים (בקנ"מ  1:100 ) מייצג את האזור שהווה את מרכז החיים במושבה, בו נכלל בית הכנסת הגדול, כמו גם בית הספר היסודי העברי הראשון בארץ ובעולם "חביב", בית הרפואות והקליניקה (כיום מוזיאון ראשון לציון) צריף הדואר והפעמון, הקיוסק שסיפק גזוז לעוברים ושבים במושבה, בית גורדון/מלון לונדון, ששימש את אורחי המושבה, כמו גם בתים פרטיים וחצרות האיכרים על משקיהם וטפם.

הדגם המרשים אשר "חי ונושם" משיב באחת את הדופק, לנוף ההיסטורי עתיק היומין, מרגש בין השאר בצלילים המקוריים הבוקעים מתוך תפילת שיר המעלות, העולה ומסתלסלת מגרונו של חזן בית הכנסת, אליו נלווים קולותיהם של שאר המתפללים. לא פחות מרגשים האורות החיוורים העולים מחלונות בתי הכורכר המקורים בגגות הרעפים.

מן המיניאטורה של בית הספר חביב, עולים קולות ילדי המושבה אשר מדקלמים שיר בעברית צחה על פי משנתם של אליעזר בן יהודה ודויד יודילוביץ, מייסד השיטה "עברית בעברית" בבית הספר של שנת 1888. מבית היסמן אשר בו התגורר המשורר נפתלי הרץ אימבר, (בשנת 1883) לא בוקעת שירת התקווה, אלא מושמע קטע משיר שכתב אימבר על ראשון לציון, על פי החוברים: "אימבר לא כתב את שיר התקווה בראשון לציון אלא, כאן, התאים האיכר שמואל כהן, את המנגינה למילות התקווה ואילו מורי בית הספר שינו את מילות הפזמון לנוסח המוכר כיום".

הדגם אשר בנייתו הסתיימה אך עתה מסב קורת רוח אצל מי שהגה את הרעיון יצחק ברנר מנהל המוזיאון, ומי שעמדה מאחורי התחקיר יישומו אוצרת המוזיאון יונה שפירא, אשר מציינת בסיפוק כי קהל המבקרים מתרגש לא פחות מצוות ההקמה.

איציק ברנר:"המוזיאון במהותו נועד להציג את ההיסטוריה של ראשון לציון ולשמר את מורשתה ההיסטורית הערכית הלאומית והתרבותית. המודל אותו בנתה גילי עירון טימור, מהווה נדבך נוסף לתכניו."

האוצרת יונה שפירא על העבודה:"איסוף החומר ושחזורו דרש הפעם מאמצים רבים בשל העובדה שלא נמצאו בידינו תכניות אדריכלות וחלק ניכר מהבתים אינו קיים בנוף של ימינו. משום כך הסתייענו בתצלומים היסטוריים, מדידות וצילומים בשטח, צילומי אויר בתוכנה מיוחדת המאפשרת לערוך מדידות של הבתים ואיסוף פרטים מפיהם של ותיקי המושבה אשר נולדו וגדלו בה.

הפרוייקט הינו חלק מתצוגת הקבע של המוזיאון והוא מוצג באולם בראשית".